Shopping Bag
No products in the cart.
R51500
Created for those with an eye for design and packed with twenty-first century features in a Tissot case shape from 1978, the PRX Chrono is a must-have on every watch fan’s wish list. This 42mm satin-finished steel watch follows the PRX’s sleek, angular form, adding to the laid-back 1970s sports watch style with a so-called ‘panda’ dial. The PRX Chrono is powered by the Valjoux A05.H31 calibre, which provides the design with the classic 3, 6 and 9 chronograph dial layout and an extended 60-hour power reserve.
Out of stock
| Gender | Mens |
|---|---|
| Watch Brand | Tissot |
| Brand Collection | PRX |
| Case Size | 42mm |
| Diameter | Large (>40mm) |
| Dial Color | White |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Exhibition Case Back |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 100m |
| Tissot Watch Category | CLASSIC |