Shopping Bag
No products in the cart.
R35100
The H-20-S Hamilton automatic movement echoes the skeletonization theme, uniting proven craftsmanship with relentless accuracy. Contemporary decoration, ranging from brushed, skeletonized rotors to an intricate ‘H’-pattern on individual elements, add a sense of theater to traditional precision timekeeping. The wearer “audience” participates in this show directly thanks to generously dimensioned openings displaying components such as the escapement, hairspring and barrel zealously at work.
Out of stock
| Gender | Ladies |
|---|---|
| Watch Brand | HAMILTON |
| Brand Collection | JAZZMASTER |
| Case Size | 36mm |
| Diameter | Mid-Size (32mm-39mm) |
| Dial Color | White |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Skeleton |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 50m |
| Hamilton Watch Category | JAZZMASTER |